תפריט סגור

מס שבח – ככה תשלמו פחות

תשלומי מס שבח

מהו מס השבח?

מס השבח הוא חלק מחוק מיסוי מקרקעין, הכולל את מס השבח ומס הרכישה. בשונה מהראשון – מס רכישה, אותו משלם רוכש הנכס בעת הרכישה, מס השבח הוא מס, אותו משלם המוכר בגין הרווח שלו ממכירת הנכס בהשוואה לעלות הרכישה שלו. לדוגמה, אם אדם רכש נכס בשני מיליון ש"ח ומוכר אותו עבור שניים וחצי מיליון ש"ח, הוא יחויב במס עבור ההפרש.

השינויים בחוק

עד שנת 2014 גם מי שהחזיק יותר מדירה אחת ולא מכר במשך ארבע שנים, היה פטור ממס השבח. אולם, בשנת 2014 שונה החוק ומאז המחזיקים ביותר מדירה אחת חייבים בתשלום מס זה בגובה של 25%, גם אם לא מכרו במשך ארבע שנים, אלא אם עברו עד 18 חודשים מאז רכישת הנכס.

חישוב גובה המס

הבדל נוסף בין מס רכישה לבין מס שבח הוא, שאת מס הרכישה קל יחסית לחשב מפני שהכללים המנחים הינם ברורים. לעומת זאת, מס השבח מחושב לפי שקלול של קריטריונים רבים וכך החישוב הוא מורכב הרבה יותר וכדי לדעת מהו המס המשוער, אותו תצטרכו לשלם עבור מכירת הנכס שלכם, מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום.

פטורים והקלות

בדומה לכל מס אחר במדינה, ישנם פטורים והקלות גם במס השבח. הדוגמה הנפוצה ביותר היא כאשר אדם מחזיק בבעלותו דירה אחת בלבד ובמשך יותר מ-18 חודשים ואז לא נדרש לשלם את המס. כמו כן, במידה ואדם השקיע בנכס כספים רבים, הכוללים תיווך, הוצאות משפטיות והוצאות מימון ובחישוב עם הפחת של הנכס, בהחלט יתכן שלא יחויב בתשלום המס או ייהנה מהקלה. המקבלים דירות בירושה או במתנה, ייהנו גם הם מהפטור וכך גם המוכרים שתי דירות לרכישת דירה אחת.

מחשבה תחילה

אם התוכנית שלכם היא לרכוש נכס להשקעה מתוך מחשבה על מכירה עתידית, חשוב לקחת בחשבון את מס השבח ואת העובדה שאין באפשרותכם לחשבו מראש. אין הכוונה לכך, שלא כדאי לכם לרכוש דירה, שהרי מדובר על ההשקעה המניבה והבטוחה ביותר שיש כיום! אלא להבין, שהתשואה עלולה להיות נמוכה מכפי שחשבתם.

מילה למשקיעים

הרי ברור, שאם מטרת הרכישה היא השקעה בטוחה לעתיד, חשוב לבחור את הנכס בקפידה ולחשוב היטב איפה כדאי להשקיע כסף כדי לקבל את התשואה המקסימלית. אם כן, אם ניקח כדוגמה את הגוש הגדול, הרי שמדובר על איזור שבהחלט כדאי להשקיע בו, במידה ויש בידיכם את התקציב ואת הרצון להרוויח. הסיבה לכך היא, שמדובר על איזור מאוד מבוקש בשל היותו צמוד לשכונת רמת אביב היוקרתית ולציר תנועה מרכזי ובזכות ההתפתחות המסיבית שהוא עובר בשנים האחרונות.