תפריט סגור

מס רכישה – כמה ואיך?

בדיקה לפני רכישה

מהו מס הרכישה?

מס הרכישה הוא מס שנקבע על ידי מדינת ישראל והוא משולם עבור רכישת נדל"ן, בין אם מדובר על בתים, דירות, משרדים וכדומה ובין אם מדובר על מגרשים בייעודים שונים כגון מגורים, מסחר, חקלאות ועוד. בדומה למסים אחרים שאנו משלמים, גם מס הרכישה אינו קבוע, אלא משתנה בהתאם לתנאי העסקה. על אופן קביעת גובה המס, נרחיב מיד.

חישוב גובה המס

כאמור, גובה מס הרכישה נקבע לפי תנאי העסקה בפועל וסוג הנכס המדובר והוא עובד לפי מדרגות. כמו כן, ישנה השפעה גם של מספר הנכסים שיש בידי הקונה. כלומר, אם אדם רוכש דירה, ובבעלותו כבר יש דירה אחרת, אחוזי המס שהוא יצטרך לשלם יהיו גבוהים יותר מאשר אדם, שזו תהיה הדירה הראשונה שבבעלותו.

מדרגות המס לרכישת דירה ראשונה מתחילות מ-0% ועד 10%, כשבין מדרגות מס אלו, יש גם מדרגות של 3.5%, 5% ו-8%. לגבי רכישת דירה שנייה ואילך, המדרגה הראשונה היא של 3.5% והשנייה היא של 5%.

נדל"ן שלא למטרת מגורים

כאמור, השקעות נדל"ן באשר הן חייבות במס רכישה ועד כה עסקנו בעיקר במקרים של דירה לרכישה, שמטרתה היא מטרת מגורים. אם כן, חשוב גם להבין מה קורה במקרים, שבהם הנכס הוא לא דירה או בית למטרות מגורים, אלא מגרשים, נכסים למסחר וכדומה והתשובה היא, שכל עוד לא מדובר על נכס למטרות חקלאיות, המס הוא ללא מדרגות והוא עומד כיום על 6%.

היוצאים מן הכלל

ישנם מקרים שונים, שהדין לגביהם הוא שונה במקצת והכוונה היא למקרים, בהם החייב במס זכאי להנחות. להנחות אלו זכאים הרוכשים קרקע לחקלאות, עולים חדשים, נכים, ניצולי שואה, בני משפחות שכולות ובני משפחה של חללי פעולות איבה.

לגבי נדל"ן בחו"ל

היות שישראלים רבים כבר הבינו את היתרונות של רכישת נדל"ן בחו"ל אין ספק, שחשוב לתת לנושא הזה את הכבוד המגיע לו. ובכן, כאשר אזרח ישראלי רוכש נכס בחו"ל, מס הרכישה הישראלי לא רלוונטי עבורו בעסקה זו. יחד עם זאת, חשוב לבדוק מהם חוקי המיסוי של המדינה בה נרכש הנכס ולקחת אותו בחשבון בעת חישוב התשואה הפוטנציאלית. כמו כן, במידה ומדובר על נכס מניב, כדוגמת דירה להשכרה, הרי שמדובר על הכנסה קבועה שיש להצהיר עליה בפני מס הכנסה.

שינויים ועדכונים

המידע שניתן במאמר זה הינו נכון לשנת 2018. אבל חוק המקרקעין, בדומה לחוקים רבים אחרים, נתון לשינויים ולכן חשוב להתעדכן לפני ביצוע השקעות נדל"ן. במידה ומדובר על רכישת נדל"ן בחו"ל, מומלץ להתעדכן גם בחוק המקומי של המדינה הרלוונטית לפני ביצוע הרכישה.